Jak se správně starat o šperky?
Ať už si šperk koupíme sami, nebo ho od někoho dostaneme, chceme, aby nám vydržel co nejdéle krásně lesklý. Po pár letech nám ale naše drahé kousky přeci jen trochu zmatní, ušmudlají se a už nedělají takovou parádu. Víte, jak se správně starat o vaše nejen briliantové šperky tak, aby vypadaly stejně dobře, jako když jste si je přinesly poprvé domů z klenotnictví? Poradíme vám pár tipů, jak na to.
Bezpečné odkládání šperků
Žádný zlatník vám nedoporučí nosit šperky v jednom kuse pořád. Jsou chvíle, kdy by jim uložení na bezpečné místo jen prospělo. Žádnému blyštivému kousku nesvědčí hrubší fyzická práce. Může se jednat o práci na zahrádce, kde je třeba se poprat s plevelem, okopat záhonky anebo přesadit květiny. Pokud při nějaké z fyzicky náročnějších činností hrozí, že bychom šperk mohly poškrábat či jinak znehodnotit, odkládáme ho. To platí také pro vaření a pro sportování dvojnásob. Nejen že bychom si šperk mohli nedopatřením poničit, ale hrozí nám taky zranění. Protože například řetízky, náušnice či náramky se velmi rády zachytávají na těch nejméně pravděpodobných místech. Nehledě na to, že pot urychluje oxidaci povrchu kovu.
Žádnému ze šperků neprospívá, ani pokud přijde do přímého kontaktu s čisticími prostředky. Nikdy přesně nevíte, jak může drahý kov a kámen zareagovat na jejich složení. Takto poničený šperk navíc již nikdy nezreklamujete. Znehodnotíte si ho totiž svou neopatrností sami.
Čištění šperků
Čas od času si i vaše šperky zaslouží pořádnou údržbu. Čím lépe se o ně budete starat, tím déle vám vydrží krásné. O tom věděli své již naše prababičky, po kterých máme doma zachované ještě lesklé brože a památeční prstýnky.
Domácí čištění šperků
S menší zašlostí a usazeninami si poradíte hravě doma sami. Stačí k tomu jen čistý hadřík, prostředek na nádobí, vlažná voda a již vyřazený kartáček na zuby. U kartáčku dbejte na to, aby měl co nejměkčí štětinky. Hrubé by mohly šperk nechtěně poškrábat. Malé nečistoty odstraníte samotným hadříkem. Pokud by se jednalo o větší usazeniny, nechte šperky chvilku namočené ve vodní lázni se saponátem na nádobí. Kartáček potom poslouží k odstranění usazenin kolem kamene a jiných záchytů. Nakonec šperk vysušíte hadříkem.
Profesionální čištění šperků
Pořád ale platí to, že nejlépe se o vaše šperky postarají opět v klenotnictví. Mají pro profesionální čištění šperků nejlepší možné zázemí. Laserové čištění se dostane i tam, kde by s tím měl běžný zubní kartáček potíže. Doma nikdy sami přesně neodhadneme složení všech kovů a drahých kamenů a mohli byste si šperk zbytečně poničit.