Značkové oblečení, kvalitní obuv, second hand

Jak vyčistit nerezovou konvici?

Posted in Vaření.

Rychlovarné konvice dnes používá skoro každý. Jedná se o rychlý způsob, jak dostat vodu do varu, což se hodí nejen k zalití čaje nebo kávy, ale kupříkladu také k tvorbě polévek nebo omáček.

Výsledek obrázku pro steel kettle rusty

Vnitřní část rychlovarných konvic se vyrábí z nerezové oceli, která v podstatě přichází do kontaktu pouze s vodou, a tudíž si hodně majitelů myslí, že není potřeba útroby vůbec čistit. To však není úplně pravda, jelikož voda může i tento odolný materiál poškodit, a sice pomocí vodního kamene. A po tom rozhodně netoužíte. Přečtěte si, jak na leštění nerezu.


Horší chuť vody


Že je vodní kámen prevít, to už víme z reklam, ale že může dělat potíže nejen v pračce nebo v myčce na nádobí, ale také v rychlovarné konvici, zase tolik lidí neví. Tento neduh přitom může zásadním způsobem ovlivnit chuť vody, takže pokud vám přestala vonět a chutnat káva, kterou jste měli doteď rádi, je pravděpodobné, že za to může právě vodní kámen.
Nejlepším způsobem, jak s ním zatočit, je dělat maximum proti tomu, aby vůbec vznikl. To zajistíte tak, že vždy vylijete veškerý obsah konvice ať už do hrníčku nebo do dřezu a konvici samotnou pak necháte otevřenou. V případě, že se už kámen vytvořil, tento způsob vám k dobrému výsledku nepomůže. Zde už pomůže jen čištění a leštění nerezu pomocí rozličných prostředků.

Co použít?


Většina lidí k čištění nerezového jádra konvice používá osvědčené čistící prostředky, které se dají běžně koupit v drogériích. Jsou poměrně efektivní, ale něco stojí.
Pokud nechcete zbytečně utrácet za chemii, můžete zkusit některá alternativní řešení, která také obvykle fungují. Skvělé účinky má kupříkladu kyselina citrónová, kterou stačí pouze nasypat do plné konvice a zapnout. Jakmile se voda dovaří, je vhodné alespoň půl hodiny nechat vzniklý roztok působit. Obdobným způsobem funguje i ocet, kterého by mělo být v konvici přibližně stejné množství jako vody. Opět stačí přivést tekutinu do varu a v ideálním případě nechat působit několik hodin.